Danimarka Nasıl Bir Ülkedir?

KONUM: 43.070 km2 lik alanı, 5.2 milyon nüfusu ile bir yarımada ülkesi olan Danimarka’nın doğusunda Baltık denizi, kuzey ve batısında Kuzey denizi ve Almanya yer alır.

SİYASİ COĞRAFYA: 9. yüzyılda bugünkü yerlileri oluşturan Danimarkalılar gelmişlerdir. İngiltere’yi ülkelerine katarak kurdukları devlet kısa ömürlü olmuştur. Kalmar Birliği döneminde Norveç ve İsveç Danimarka’nın önderliğinde birleşmişlerdir. Ancak bu birlik uzun sürmemiş, 1645′ de şimdiki yerinde Danimarka Devleti kurulmuştur. 2. Dünya Savaşı’nda tarafsız kalmasına karşın Alman kuvvetlerince işgal edilmiştir. Danimarka Nato’ya girmesine rağmen topraklarında Amerika Birleşik Devletleri’nin hava üssü kurma isteğini kabul etmemiştir.

YERYÜZÜ ŞEKİLLERİ: Bir yarımada ülkesi olan Danimarka’nın doğusunda Baltık denizi, kuzey ve batısında Kuzey Denizi ve güneyinde Almanya yer alır.
İsveç ve Norveç gibi bir kuzey Avrupa ülkesidir. Yüzölçümü 43. 000 km. karedir. Danimarka, Jutland yanmadasıyla Zeeland, Fioni, Laalland adalarından oluşur. Daha doğuda Bornholm adası da Danimarka’ya aittir. Sahada 500 kadar ada yer alır. Danimarka Skajarak, Kategat, Sund, Büyük Belt ve Küçük Belt boğazlar’ ile birleşen Baltık ve Kuzey Denizleri arasındadır. Bu bakımdan coğrafi durumu çok önemlidir. Danimarka baştan başa ovalıktır. En yüksek yeri Jutland yarımadasının ortasında 172 metreyi geçmez. Adalar ve yarımadanın bazı yerleri verimli killi topraklarla örtülüdür. Fakat yarımadanın özellikle orta kısımları buzul kalıntılarından kumlu verimsiz topraklarla kaplıdır. Kıyılar fazla, girintili ve çıkıntılıdır. Norveç kıyılarında görülen fiyordlara özellikle kuzey batıda rastlanır. İklim ılıman nemlidir. Yani Okyanus iklimidir. Batı rüzgârlarının etkisinden daha çok yararlanan batı kısmında yağışlar 80 cm. yi bulur.

NÜFUS VE ŞEHİRLER: Danimarka’nın nüfusu 4,6 milyondur, Km. kareye ortalama 106 kişi düşer. Nüfus sıklığı adalarda çoktur. Jutland yarımadasında nüfus daha seyrektir. Cermen aslından olan Danimarkalılar da Protestandır. Başlıca büyük şehir, yönetim merkezi Kopenhag’dır. Nüfusu 1,5 milyona yaklaşır.

ZİRAAT, HAYVANCILIK, MADEN, SANAYİ, ULAŞIM, TİCARET: Danimarka’da ziraat ve özellikle hayvan üretimi çok ilerlemiştir. Bu işler modern metotlara göre yapılır. Nüfusun 1/3 i ziraat ve hayvancılıkla uğraşır. En çok arpa, yulaf, şeker pancan ve patates ekilir. Çok sayıda sığır, domuz ve kümes hayvanları beslenir. Ormanları az, halbuki meraları pek geniş olan Danimarka’da hayvancılık ziraat ve sanayiden ileridir. Ziraat ve hayvancılığa ait sanayi ilerlemiştir. Şeker fabrikaları, süt, peynir, tereyağı, et konservesi fabrikaları çoktur. Dokuma, deri ve kimyasal madde endüstrisi de vardır.

Etrafı denizlerle çevrili olan Danimarka İskandinavya ülkeleri gibi deniz yolu ulaşımına önem vermiştir. Ticaret filosu 1, 9 milyon tonu geçer. Danimarka’nın dışarıya sattığı maddeler tereyağı, süt, et, et konservesi, canlı hayvan ve yumurta gibi besin maddeleridir. Bunların alıcıları en çok Almanya ve İngiltere gibi büyük endüstri ülkeleridir. Aldığı maddeler tahıl, hayvan yemi, çeşitli ham maddeler ve bazı yapılmış eşyalardır.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık