Eğrelti Otu Nedir? Çeşitleri ve Faydaları Nelerdir?

Sporlu bitkiler içinde en çok gelişmiş ototrop kara bitkileri, eğreltiler içerisinde bulunur. En iyi gelişmeyi 300 milyon yıl önce karbon devrinde göstermiştir. Kök, gövde ve yaprakları ile ayrıcalık gösterir. Gövde çok yapraklanır. Tropik bölgelerde ağaç şeklinde dahi yaşayanları vardır. Çok sayıda türe sahiptir. Günümüzde otsu ve çok yıllık bitkilerdir.

Eguisetum palustre ve E. hiemale türleri, Anadolu’da yetişir. Bolu-Rize arasında 1400 m.’ye kadar olan yüksekliklerde yetişir. Taşıdığı palustrin alkaloidi zehirlidir. Hayvanları zehirler, tedavide kullanılmaz. E. arvense (Tarla atkuyruğu), Trakya ve Anadolu’da su kenarları, orman altlarında yetişir. Silis, saponin, ekisetin ve nikotin içerir. İdrar söktürücüdür ve akciğer hastalıklarında (tüberküloz) kullanılır. Eguisetum türlerinin otsu kısımları silis yönünden zengin olduğundan madeni eşyaların parlatılmasında kullanılır.

Dryopteris caucasica’nın rizomları, ham silisin bakımından daha zengindir. Bolu-Artvin arasında yetişir.

Polystichum aculeatum (Batıcı eğreltiotu): Kuzey Anadolu’da yetişir. Rizomları bağırsak parazitlerine etkilidir.

Phyllitis scolopendrium (Geyikdili): Kuzey yarıküre bitkisidir. Kurutulmuş yapraklarından oluşan herba scolopendrii, idrar artırıcı, diyaforetik, ekspektoran etkilidir.

E. giganteum; 10 m. kadar boylanır. Tropikal Amerika’da yetişir. Taşıdığı silisten dolayı tüberküloz tedavisinde kullanılır.

Rhizoma filicis (Erkek eğreltiotu): Ham filisin veya floroglusinol türevleri, flava-spidik asidi, filisik asit, aspidin taşır. Rizomlanndan hazırlanan ekstreler, tenyalara (bağırsak solucanlarına) karşı kullanılır. Bu ilaç alındıktan sonra has-taya tuzlu müshil verilir ve felce uğrayan parazit atılır. (Yağlı müshil hastaya toksik etki yapacağından kesinlikle kullanılmaz).

Ceterasch officinarum (Altınotu): Akdeniz ve Avrasya Havzasında, kaya aralarında yetişir. Yapraklar idrar artırıcı etkiye sahip olup idrar yolları hastalıklarının tedavisinde kullanılır.

Adiantum capillus (Baldırıkara, venüs saçı): Anadolu’da nemli ve gölgeli kayalarda, kuyu ağızlarında yetişir. Yapraklarından herba, adianti
droğudur. Müshilaj ve acı maddeler içerir, ekspektoran etkilidir.

Polypodium vulgare (Kaya eğreltisi): Çok yıllıktır. Kayalarda ve ağaç diplerinde yetişir. Kök polypodi tatlı lezzetli, ekspektoran ve laksatif olarak kullanılır.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık