Kronik Yorgunluk Nedir? Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri?

Kronik yorgunluğun olumsuz etkileri hafif egzersizler ve dengeli beslenmeyle azaltılabilir. Peki yorgunluğa karşı nasıl beslenmeliyiz ve enerjimizi artıracak besinler neler. Kronik yorgunluk sendromunda beslenmenin önemini kısaca sizlerle paylaşalım. Aslında hep iyi beslenelim diyoruz ama iyi beslenmekte sıkıcı bir şey değil. Yani hep diyet yapalım diye düşünmeyin, sıkılmayın istiyoruz ama siz yinede her şeyi yiyin çünkü burada bir denge söz konusu olsun hani böyle bir sürü denge felsefesi gibi örneğin süt, yoğur, meyve, sebze, et gurubu, ekmek gurubu, ve yağların hepsine ihtiyacımız var ve bunların hepsini almamız gerekmektedir ayrıca su içmeyi de kesinlikle unutmamanız lazım.

Egzersiz yaparken sizin iki gün yatmanıza neden olacak egzersizleri yapmayın. Hafif kalbinizi yormayacak şekilde mesela 30 dakika güneşli bir havada yürümek gibi hafif egzersizler yapmak gerekir. Böylece kendinizi daha rahat ve daha mutlu hissedeceksiniz.

kronik yorgunluk bitkisel tedavi kronik yorgunluk tedavisi kronik yorgunluk belirtileri kronik yorgunluk testi kronik yorgunluk nedenleri kronik yorgunluk nasıl geçer kronik yorgunluk sendromuEnerji veren yiyecekler nelerdir? Enerjik hissetmeniz için aslında tam ve dengeli beslenmemiz lazım yani herhangi bir formülü yok zihinde hissetmeni en önemli kurallarından bir tanesi mutlaka yeterli vitamin ve mineraller almaktır ve bunu sağlayan besinler tabi ki bütün besin guruplarını içerir. Ancak kendimizi daha iyi hissettiren önemli besinler vardır. Örneğin balık, badem, ceviz, içerisindeki omega 3 yağ asitleri  ve bazı esansiyel yağ asitleri hem ruh halimize hemde psikolojimize daha iyi gelir ve aslında onlar doğal antidepresanlardır bizim için.

Aynı zamanda B vitaminleri kendimizi daha iyi zinde konsantre ve mutlu hissetmemizi sağlar. Bunlarında kaynağı olan en önemli şey tam tahıllardır, bununla birlikte kuru baklagillerdir. Be besin guruplarından yeterli ve dengeli bir şekilde almak mutlaka bizleri iyi hissettirir ancak bu yetmez düzenli olarak çiğ ve taze meyve sebze yiyen kişilerinde kronik yorgunluk veya depresyondan uzak durulduğu görülmüştür. Mutlaka günlük beslenmemizde çiğ meyve ve sebzelerden faydalanmak gerekir.

Kronik yorgunluk kimlerde çok görülür? Uzun süren yorgunluk hali olarak adlandırılıyor. Hani son altı aydan bu yana kişi uyusa bile uyansa bile kendilerini dinç ve zinde hissetseler bile bir zaman sonra tekrardan hissi yaratıyorlar. Kişilerde yaratılan bu yorgunluk hissi uykusuzluk nedeniyle olabiliyor, depresyon nedeniyle olabiliyor, tıbbi bir hastalıktan da olabiliyor. Yada tamamen uykusuzluk hissinin bu yorgunluk hissinin ilerleme nedeniyle de olabiliyor. Genellikle bayanlarda kronik yorgunluk baş göstermekte 30-50 yaş arası bayanlarda daha sık görülüyor. Bayanlar daha stresli olduğu için ve daha uykusuz kaldıkları için daha sık seyredebiliyor.

Kronik yorgunluğun nedeni nedir? Kronik yorgunluk tıbbi bir hastalık olabilir. Mesela kişinin demir eksikliği vardır, demir eksikliği nedeniyle vücudundaki bazı vitaminler ve mineraller yeterli olmadığı için kişi yorgunluk, halsizlik, uykusuzluk hissi alabilir. Yada kişi gerçekten uykusuzdur yani yeterli uyku alamıyordur yada vücuduna yeterli vitamin ve mineral kaynaklarından zengin besinlerle beslenemiyordur o yüzden de kişide yorgunluk hissi oluşuyordur. Ama bu yorgunluk dediğimiz gibi 6 al veya daha uzun sürüyorsa devam ediyorsa biz ona kronik yorgunluk diyoruz tabi geçmesi için de en başta stresle baş etmemiz gerekiyor.

Stresle nasıl baş edilir? Günümüzde türkiye şartlarında stresle baş etmek gerçekten çok zor ama stresle baş etmeyi aslında kişinin sağlaması gerekiyor yani depresyondaysa daha fazla uyumalı mesela kendine mutluluk verecek besinleri tüketmeliyiz. Akla ilk gelen çikolata olsa da maalesef değil çikolata yerine tüketebileceğimiz çok güzel meyvelerimiz bulunmak örneğin muz, ananas, ceviz veya yağlı tohumlar çikolatanın yerini tutabilir. Özellikle ananas tek başına bir diyet meyvesidir ve vücutta suyun sökülmesine de yardımcı olur yani ödem atımına da yardımcı olur ve aynı zamanda mutluluk hormonu salgılatır yani kısacası bir çikolata yiyeceğinize bir meyve tabağı tüketmeniz sizler açısından daha faydalı olacaktır.

Beslenme alışkanlığını değiştirmek kronik yorgunluk nedeni olabilir mi? Kronik yorgunluğun tedavisinde tıbbi bir hastalığı yoksa, kişinin demir eksikliği gibi eksikliği yoksa veya kişi depresyonda değilse ki zaten bu tarz durumlarda zaten doktoruna görünmesi gerekiyor. Eğer kişi uykusuzluk halı veya sürekli bir yorgunluk hali hissediyorsa o zaman öncelikle kişi stresle baş etmeyi öğrenecek daha sonra uykusuzluk problemlerini düzenleye çalışacak veya biraz egzersiz katabilir hayatına çünkü sporda bizim mutluluk hormonları  salgılamamızı sağlayacak ve o sıkıntılardan bira olsun uzaklaştıracaktır. En kısa temel noktada beslenmeyle kronik yorgunluğu biraz daha düzenleye bilir. Ve sizlere hazırladığımız bitkisel bir reçete sunmak istiyoruz

Bitkisel Reçete

En başta taze meyveler ve sebzeler bizim için çok önemli. Demir eksikliği varsa kırmızı et ve yumurta tüketimi çok önemli. Ama diyelim ki kronik bir rahatsızlığınız var öncelikle uyku düzeninizi yoluna koymaya çalışınız ve stresle de baş etmeye çalışınız o zaman hemen menünüzün içerisine kuru baklagiller girmeli ve kuru baklagillerin yanında muhakkak yoğurt tüketmelisiniz, ve yine bir reçete gibi düşünürsek mesela  enginar hem karaciğerimize faydalı olacak hemde bizim yorgunlukla baş etmemizi sağlayacak bunların yanı sıra brokoli, semiz otu, lahana bunların hepsi bizlerin hem C vitamini açsından yardımcı olacaklardır. Özellikle sabahları kalktığınız zaman peynir ve yumurta gurubu muhakkak sofranızda  bulunması gerekmektedir. Bunların dışında ara öğünlerde hiç aç kalmadan azar zara sık sık beslenmemiz gerekiyor.

Tabi ki bu sağlıklı bir beslenme olduğu için eğer kişinin aşırı kilosu varsa vücut ve yağ oranı fazlaysa tabi ki hacimlerin küçülmesi için de yardımcı olur.

Kronik Yorgunluk Nedir? Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık