Sümbül Nedir? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Kökeni ve Yayılışı: Anavatanı ülkemiz olan bu güzel çiçek, Akdeniz Bölgesi, Anadolu ve Afrika’da geniş alanlarda yetişmektedir. Anadolu kökenli olan H. oriantalis L., H. azureus Baker ve H. ciliatus türlerine ait 30 kadar türü vardır.
Ülkemizde, Güney Anadolu’da İçel’in Silifke ilçesinin 1200 m. yüksekliklerinde, Adana’nın 300 m. yükseklikle-rinde, Orta Anadolu’da Kayseri’nin Sarız ilçesinin 1900 m. yüksekliklerinde, Adana’nın Pozantı ilçesinde, Sivas’ın Gürün ilçesinde, Malatya ve Tunceli illerinde yayılış gösterir. Avrupa’ya Anadolu’dan gitmiştir.

Bitkisel Özellikleri: Çok yıllık soğanlı, 15-30 cin. boylanabilen otsu bir bitkidir. Kök sistemi soğandır ve soğanla üretimi yapılır. Gövde ucunda çiçekler taşır. Gövde çıplak ve tüysüzdür. Yapraklar az yada çok uzundur. Yaprak sayısı 4-5 adettir. Yapraklar, tabanda toplanmış, düz kenarlı, ince, uzun, basit, etli veya deri gibi uca doğru sivrilmiştir. Çiçekler, mor, pembe, sarı ve beyaz renklidir. Çiçekler salkım şeklindedir. Meyve kapsül olup küre şeklinde ve etlidir. Meyve sapı uzunluğu 1-6 mm., kapsülleri 10 mm. çapındadır.

Faydalanma Yönleri: Bünyesinde bulunan kokulu uçucu yağlardan yararlanılmaktadır. Parfüm ve esans sanayinde kullanılmaktadır.
Ayrıca hak hekimliğinde drog olarak; soğanları sütle karıştırılıp pişirilir ve merhem haline getirilip çıban üzerine sürülür. Yumuşatıcı ve çıban açıcı olarak uygulanır. Tohumları, iştah açıcı olarak yada sarılık ve bel soğukluğu tedavisinde kullanılır.

Sümbül, öncelikle çok değerli bir süs bitkisidir. Görünüşünün güzel olması, zarif ve narin olması nedeni ile süs bitkisi olarak büyük bir önemi vardır. Park ve bahçelerde, süslemecilikte kullanılmakta, seralarda kesme çiçekçilik ve saksı çiçekçiliği yapılmaktadır.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık