Temizlik Hastalığı Nedir? Belirtileri ve Tedavisi Nelerdir?

Temizlik hastalığı olarak bilinen obsesif kompulsif bir kişilik bozukluğu durumudur. Toplumda sıkça karşılaşılan bir rahatsızlık olan temizlik hastalığı sıklıkla kadınlarda görülür. Özellikle ilgiye muhtaç ev kadınlarda görülür. Yapılan birçok araştırmalar dahilinde ülkemizde en çok bu hastalığa yakalanmış kişilerin ev hanımları olduğu ve eşleri ile aralarının fazla iyi olmadığı görülmüştür. Kimi kişilerde de aileden gelen bir durum olması,özellikle de annenin aşırı derecede temizlik ile uğraşması ve bunu küçük yaş da çocuklarına yansıtmış olması çocuklardan birinin temizlik sorunu yaşayacağı durumunu gösterir.

Temizlik Hastalığı Nedir? Belirtileri ve Tedavisi Nelerdir?
Temizlik hastalığına yakalanan kişiler sürekli ellerini temizler ve eşyalarını sürekli yıkaması,kıyafetlerin tam temiz olduğu düşüncesine varana kadar temizlemesi ve evde harcanan zamanın yarısından çoğunun temizlik yapılarak değerlendirilmesi hastalığın ilerlemiş belirtileri olabilir.
Temizlik hastalığının tam nedeni bilinmemektedir. Biyolojik,psikolojik,çevresel faktörler neden olabilir.

Belirtileri

  • Kişi sürekli ellerini yıkar.
  • Bütün zamanını temizlikle geçirmek ister.
  • Kirli gördüğü nesneyi yıkar ve temizlemeden kullanmaz.
  • Eve gelen misafirin kullandığı nesnelerin tümünü yıkar.
  • Sürekli evi temizler.
  • Kirli gördüğü her şeyi temizlemek ister.

Bu belirtiler dışında hastada farklı belirtilerde görülebilir. Bu belirtiler hastadan hastaya değişkenlik gösterebilir. Eğer bu belirtiler hastada varsa uzman bir hekime danışması gerekmektedir.

 Tedavisi

Öncellikle hastaların doktora danışması gerekir. Doktor tarafından hastaya bir takım test yapılır ve hastalığa rastlanır. Doktor bu hastalığın nedeni bulmaya çalışır. Nedeni belirlendikten sonra hastalığın tedavisi başlar. Her hastaya aynı tedavi uygulanmayabilir. Hastaların durum göz önüne alınarak tedavisine başlanır. Temizlik hastalığının tedavisinde hastaya doktor tarafından birkaç ilaç verilebilir. Bu ilaçların kullanımı doktor kontrolünde olması tavsiye edilir. Her hastaya aynı ilaç verilmeyebilir. Bu nedenle bu rahatsızlıktan dolayı tedavi gören hastaların ilaçlarını başka hastaların kullanmaması gerekir. Tedavi de temel amaç öncelikle var olan hastalığı tedavi etmek,sonra da hastalığın tekrarlamasını önlemektir. Bu sebeple 3 tedavi yöntemi kullanılır. Bunlar;

  • Antidepresan ilaçlar
  • Seçici serotonin geri alım inhibitörleri
  • Bilişsel davranışçı terapi uygulamaları TMS tedavi

Doktor tarafından hastaya uygulanan tedavi ile hastada iyileşme görülür. Bu hastalığın fazla ilerlememiş olması iyileşme sürecini daha da hızlandırır.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık